| Condition | New |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Application | Pipe |
| Automation | Automatic |
| Packaging Details | Container loading,sea transportation |
| Power Supply | 380V/50Hz |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Heating Method | Electric Heating |
| Insulation Material | Polyurethane Foam |
| Pipe Length | 6 Meters |
| Product Type | Plastic Pipe |
|---|---|
| Capacity | 1500kg/H |
| Use For | Central Heating, Cooling Oil & Gas Transmission |
| Assembly Structure | Separate Type Extruder |
| Packaging Details | Standard Package |
| After-sales Service | Overseas Installation, Free Technical Supporting |
|---|---|
| Cutting Method | Planeatry Cutting |
| Transmission Type | Rigid |
| Computerized | Computerized |
| Customized | Customized |
| Raw Material | HDPE |
|---|---|
| Product Type | Plastic Pipe |
| Cutting Method | Chipless Cutting |
| Application | For Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Pipe Diameter | 110-2200mm Or Customized |
| Features | High-Speed, Energy-Saving |
|---|---|
| Product Material | HDPE |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Manufacturer | Qingdao Huashida Machinery Co., Ltd |
| Customized | Customized |
| After-sales Service | Overseas Installation, Free Technical Supporting |
|---|---|
| Cutting Method | Planeatry Cutting |
| Transmission Type | Rigid |
| Computerized | Computerized |
| Customized | Customized |
| Specification | PE-990 |
|---|---|
| Main Extruder | 170 |
| Pipe Diameter (mm) | 1060mm |
| Capacity (kg/h) | 800-1200 |
| Packaging Details | according to the actual condition |
| Specification | PE-910 |
|---|---|
| Main Extruder | 130 |
| Pipe Diameter (mm) | 1160mm |
| Capacity (kg/h) | 600kg/h |
| Packaging Details | according to the actual condition |
| Specification | PE-910 |
|---|---|
| Main Extruder | 130 |
| Pipe Diameter (mm) | 1160mm |
| Capacity (kg/h) | 600kg/h |
| Packaging Details | according to the actual condition |