| Tube Dia. | 12-108mm |
|---|---|
| Sheets Width | 0-2000mm |
| Heating Method | Electric Or Natural Gas |
| Material | EPDM/NBR/PVC |
| Packaging Details | Standard Package |
| Installed Capacity | About 530kw |
|---|---|
| Power Supply | 3 Phrase, 380V 50Hz |
| Screw No. | Single-screw |
| Automation | Automatic |
| Packaging Details | Export Packing |
| Screw No. | Single-screw |
|---|---|
| Raw Material | PE |
| Pipe Style | Thin Wall Pipe |
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
| Packaging Details | Standard Package |
| After-sales Service | All Life |
|---|---|
| Transport Package | Wooden Box |
| Pipe Structure | Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing |
| Turnkey Project | Yes |
| Raw Material | HDPE |
| Application | For Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
|---|---|
| Control System | PLC |
| Specification | 960-1680mm |
| Pipeline Material | HDPE |
| Packaging Details | according to the actual condition |
| Plc | Siemens |
|---|---|
| Production Line Components | Extruder, Foaming Machine, Haul-off Machine, Cutting Machine, Etc. |
| Production Range | Pipe Diameter 110-600mm |
| Application | For Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Cutting Device | Planetary Cutter |
| Extruder | HSD-120x38 |
|---|---|
| Production Line Length | 30-50m |
| Feeder System | Vacuum Feeder |
| Diameter Range | 110-550mm |
| Production Scope | Product Line |
| Loading Method | Vacuum Automatic Feeding |
|---|---|
| Application | Insulated Pipe |
| Pipe Structure | Steel Pipe-Polyurethane |
| Warranty | 1 Year |
| Packaging Details | According to the actual condition |
| Name | Polyurethane Foaming Pert Insulation Pipe Production Line |
|---|---|
| Pipe Usage | Pre-insualte |
| Color | Black |
| Place | Indoor |
| Temperature | 0-35℃ |
| Automation | Automatic |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Exhaust | Exhaust |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Materialtype | Steel Pipe, Polyurethane Foam, HDPE Outer Pipe |