| Control System | PLC |
|---|---|
| Heating Method | Induction Heating |
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Coating Structure | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| Packaging Details | Standard Package for Export |
| Insulation Layer Material | PU Foaming |
|---|---|
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
| Coating | Powder Coating |
| Size | Customizable |
| Productname | Pre-Insulated Pipe Production Line |
| Pipe Material | Steel/HDPE |
|---|---|
| Pipe Uasge | Pre-insualte |
| Speed | 1m-3m/Min |
| Product Type | Pipe Production Line |
| Extrusion Process | Multi-Layer Extrusion |
| Model NO. | FBE |
|---|---|
| Type | Coating Production Line |
| Clean Level | >=SA2.5 |
| Coating Material | Fbe Powder |
| Specification | 300-4200mm |
| Cutting Method | Planeatry Cutting |
|---|---|
| Transmission Type | Rigid |
| Main Material | PVC, PE, PP, PPR |
| Power Supply | 380V/50Hz |
| Product Type | Pipe Production Line |
| Condition | New |
|---|---|
| Productname | Pre-Insulated Pipe Production Line |
| Transmission Type | Rigid |
| Customized | Customized |
| Packaging Details | Container loading,sea transportation |
| Materialtype | Steel Pipe, Polyurethane Foam, HDPE Outer Pipe |
|---|---|
| Pipe Uasge | Pre-insualte |
| Customized | Customized |
| Insulation Thickness | 20mm-100mm |
| Pipe Length Range | 6m - 12m |
| Pipe Surface Treatment | No Less Than SA2.5 |
|---|---|
| PE Thickness | 2-3mm |
| Fbe Thickness | 200-800um |
| Material | HDPE ,Adhesive,Epoxy Powder |
| Packaging Details | Plastic Film and Wooden Pallet |
| Substrate | Steel |
|---|---|
| Pipe Surface Treatment | No Less Than SA2.5 |
| PE Thickness | 2-3mm |
| Material | HDPE ,Adhesive,Epoxy Powder |
| Packaging Details | Plastic Film and Wooden Pallet |
| Pipe Diameter | 20-2200MM |
|---|---|
| Certification | CE, ISO9001:2008, QS |
| Usage | Gas / Water Supply Pipe |
| Extrusion Capacity | 1000 (Kg/H) |
| Packaging Details | Standard Package for Export |