| Application | 3PE 2PE Fbe Anticorrosion Coating |
|---|---|
| PE Thickness | 2-3mm |
| Pipe Surface Treatment | ≥ SA 2.5 |
| Fbe Thickness | 200-800 Um |
| Specification | 76/89-273mm, 76/89-305mm |
| Capability | 3-4unit/H |
|---|---|
| Raw Material | HDPE |
| Model NO. | Preinsulated Pipe 508-1620 |
| Foaming Thickness | 30-100mm |
| Origin | Qingdao, China |
| Coating Thickness | 1.8-2.7mm |
|---|---|
| Control System | PLC Control |
| Coating Type | 3LPE (Three Layer Polyethylene) |
| Pipe Diameter Range | Φ219-Φ1420mm |
| Total Power | 900kW |
| Feeding Mode | One Feed |
|---|---|
| Screw | Single-Screw |
| Automation | Automatic |
| Film Thickness | 0.1-30mm |
| Product Type | Extrusion Molding Machine |
| Warrenty | One Year |
|---|---|
| After-sales Service | Lifetime |
| Screw | Single-Screw |
| Raw Material | HDPE, PE, PP, PET, PVC, EVA |
| Specification | Sj120/33, Sj200/33 |
| Application | For Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
|---|---|
| Diameter Range | 110-2000mm |
| Extrusion Process | Multi-Layer Extrusion |
| Feeder System | Vacuum Feeder |
| Pipe Uasge | Pre-insualte |
| Control System | PLC |
|---|---|
| Pipe Usage | Pre-insualte |
| Extruder Power | 55kw |
| Pipe Length | 6-12m |
| Box Material | Main Body Stainless Steel |
| Insulation Thickness | 20mm-200mm |
|---|---|
| Raw Material | PE |
| Product Color | Black |
| Transport Package | Standard Package For Export |
| Foaming Thickness | Pre-insualte |
| Application | Produce District Heat Distribution Pipe |
|---|---|
| Setting Box | Vacuum Setting |
| Loading Way | Vacuum Automatic Feeding |
| Standard | ASTM, GB, API, DIN |
| Foam Material | Polyurethane |
| Coating | FBE Powder |
|---|---|
| PE Thickness | 2-3mm |
| Blasting | >2.5A |
| Transport Package | Plastic Film And Wooden Pallet |
| Specification | EN253, EN448, EN728, ISO1133, ISO8501-1 |