| Screw No. | Single-screw |
|---|---|
| Number Of Layers | Double Layer |
| Material | PP/HDPE |
| Application | Municipal Water Supply ,drainage Water |
| Packaging Details | Standard Packing |
| Material | PP/HDPE |
|---|---|
| Screw No. | Single-screw |
| After-sales Service | Overseas Installation, Free Technical Supporting |
| Application | Drainage/Water Supply/Sewage Discharge/Agricultura |
| Packaging Details | Standard Packing |
| Warrenty | One Year |
|---|---|
| Layers | Internal Pipe (PE) + PU Foam + HDPE External |
| Specification | 20 - 400 Mm |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 80 days |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
|---|---|
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Screw No. | Single-screw |
| After-sales Service | Technical Service With Free,Training The Workers |
| Complete Production Line For HDPE Pre-insulated Pipes, Featuring Dust-Free Cutting | Export Packing |
| Condition | New |
|---|---|
| Pipe Uasge | Pre-insualte |
| Screw No | Single-screw |
| Pipe Length Range | 6m - 12m |
| Controlsystem | PLC Automatic Control |
| Product Type | Plastic Pipe |
|---|---|
| Screw | Single-Screw |
| Application | For Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Specification | Vacuum Calibration System |
| Assembly Structure | Separate Type Extruder |
| Pipe Material | HDPE, PEX, PERT, Etc. |
|---|---|
| Diameter Of Screw | Ф75mm |
| Transport Package | Standard Package For Export |
| Pipe Length Range | 6m - 12m |
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
| Exhaust | Exhaust |
|---|---|
| Customized | Customized |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Product Material | HDPE |
| Screw No. | Single-screw |
| Plc | Siemens |
|---|---|
| Production Line Components | Extruder, Foaming Machine, Haul-off Machine, Cutting Machine, Etc. |
| Production Range | Pipe Diameter 110-600mm |
| Application | For Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Cutting Device | Planetary Cutter |
| Feeding Mode | One Feed |
|---|---|
| Screw | Single-Screw |
| Screw Channel Structure | Deep Screw |
| Automation | Automatic |
| Film Thickness | 0.5-2.0mm |