| Product Name | HDPE Plastic Hollow Wall Spiral Pipe Extrusion Line |
|---|---|
| Trade Mark | HSD |
| High Brunt Intensity | Yes |
| Automation | Automatic |
| Speed | 6-12m/H,4-12m/H,2-5m/H,0.5-3m/H |
| High Stiffness | Yes |
|---|---|
| Creep Deformation Resistance | Good |
| Economical Construction | Yes |
| Speed | 6-12m/H,4-12m/H,2-5m/H,0.5-3m/H |
| Production Capacity | 100-1000kg/h |
| Type | Pipe Extruder |
|---|---|
| Screw | Single-Screw |
| Pipe Diameter | 200-3000mm |
| Application | Industrial Sewage, Road Drainage |
| Packaging Details | Standard Export Packing |
| Screw No. | Single-screw |
|---|---|
| Pipe Diameter | 200-800,300-1200,1000-2000,2000-3000 |
| Installed Power | 180kw,230kw,400kw,680kw |
| Speed | 6-12m/H,4-12m/H,2-5m/H,0.5-3m/H |
| PIPE Structure | High Stiffness, High Brunt Intensity, |
| Processing Type | Extruding Machine,Extruding Equipment |
|---|---|
| Raw Material | PE/PP/PVC |
| Process | Spiral |
| Mold | 60 Pairs,50 Paris |
| Speed | 8-16m |
| Insulationmaterial | Polyurethane Foam (PU) |
|---|---|
| Pipe Material | Steel |
| Extrusion Process | Multi-Layer Extrusion |
| Customized | Customized |
| Type | Pipe Extruder |
| Dimension | 26000*16000*5000 |
|---|---|
| Material | HDPE |
| Pipe Color | Black + Yellow Or Blue |
| Pipe Range | 300mm-1200mm |
| Extrusion Process | Multi-Layer Extrusion |
| Pipe Diameter Range | 20mm-1200mm |
|---|---|
| Place | Indoor |
| Overall Dimension | 25m*5m*3m |
| Work Pipe Material | Carbon Steel |
| Power Supply | 380V/50Hz |
| Dn | ID200-600mm, ID600-1200mm |
|---|---|
| HS Code | 8477209000 |
| Computerized | Computerized |
| Transport Package | Standard Export Packing |
| Screw No. | Single-screw |
| Automation | Automatic |
|---|---|
| Screw No. | Single-screw |
| Dn | ID200-600mm, ID600-1200mm |
| Transport Package | Standard Export Packing |
| Computerized | Computerized |