| Coating Structure | Fbe, 2lpe, 3lpe |
|---|---|
| Heating Method | Induction Heating |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Packaging Details | Standard package |
| Coating Materials | Polyethylene, Polypropylene |
|---|---|
| Product Model | 3LPE-PP Coating Production Line |
| Heating Method | Induction Heating |
| Coating Layers | 3 Layers |
| Coating Thickness | 1.5-3mm |
| Coating Layers | 3 Layers (FBE, Adhesive, PE) |
|---|---|
| Product Model | 3LPE-PP-1 |
| Pipe Length | 6-12m |
| Material | Steel |
| Materials | Epoxy Powder |
| Model NO. | DN 406mm-1422mm |
|---|---|
| Type | Coating Production Line |
| Coating | Powder Coating |
| Substrate | Steel |
| Certification | CE, ISO, RoHS |
| Place | Indoor |
|---|---|
| Cleaning Level | SA2.5 |
| Extruder | Single Screw Extruder |
| Method Type | Automatic |
| Coating Materials | Polyethylene, Adhesive, Epoxy |
| Coating Layer | 3-Layer PE Coating |
|---|---|
| Condition | New |
| Warranty | 1 Year |
| Pipe Surface Treatment | No Less Than SA2.5 |
| PE Thickness | 2-3mm |
| Coating Structure | Fbe, 2lpe, 3lpe |
|---|---|
| Heating Method | Induction Heating |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Packaging Details | Standard package |
| Corrosion Resistance | High |
|---|---|
| Pipe Material | Carbon Steel, Stainless Steel |
| Rocessing Capacity | 159mm |
| Coating Type | 3LPE (3-Layer Polyethylene) |
| Operating Mode | Automatic |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Clean Level | >=SA2.5 |
| Coating Layer | Internal&External Pipe Wall |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 60Days |
| PE Layer Thickness | 2.5 - 3.7 Mm |
|---|---|
| Curvature Radius | 4-6 Times D |
| Elbow Angle | 15-90 Degrees |
| Specification | Pipe Dia. 426-820mm |
| Substrate | Steel |