| Type | 3lpe Anti-Corrosion Production Line |
|---|---|
| Substrate | Steel |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Processing Capacity | 250㎡/h |
| Coating Layers | 3 Layers |
|---|---|
| Control System | PLC |
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Heating Method | Induction Heating |
| Elbow Angle | 15-90 Degrees |
| Coating Layers | 3 Layers |
|---|---|
| Control System | PLC |
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Heating Method | Induction Heating |
| Elbow Angle | 15-90 Degrees |
| Coating Layers | 3 Layers |
|---|---|
| Control System | PLC |
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Heating Method | Induction Heating |
| Pipe Diameter Range | Φ57mm To Φ1620mm |
| Model NO. | HSD 377mm |
|---|---|
| Coating | Powder Coating |
| Certification | CE, ISO |
| Application | 3PE 2PE Fbe Anticorrosion Coating |
| PE Thickness | 2-3mm |
| Coating | FBE Powder |
|---|---|
| PE Thickness | 2-3mm |
| Blasting | >2.5A |
| Transport Package | Plastic Film And Wooden Pallet |
| Specification | EN253, EN448, EN728, ISO1133, ISO8501-1 |
| Type | Coating Production Line |
|---|---|
| Coating Structure | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| Condition | New |
| Packaging Details | Standard Package for Export |
| Delivery Time | 60Days |
| Type | Coating Production Line |
|---|---|
| Substrate | Steel Pipe |
| Coating Structure | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| Heating Method | Induction Heating |
| Usuage | Derusting &Anticorrosion |
| Operation Mode | Automatic |
|---|---|
| Operation Method | Automatic |
| Total Power | 100 - 500 KW |
| Mpa Classfication | Medium Pressure Piping |
| Packaging Details | Packing according to Machine |
| Pipe Length | 12m |
|---|---|
| Plc | Siemens |
| Pipe Uasge | Oil Gas Pipeline |
| Use Material | Epoxy Powder, PE, Adhesive |
| Heating | Induction |