| After-sales Service | Overseas Installation, Free Technical Supporting |
|---|---|
| Cutting Method | Planeatry Cutting |
| Transmission Type | Rigid |
| Computerized | Computerized |
| Customized | Customized |
| Cooling Circulating Water | ≤20°C, ≥0.3 MPa, 20 M³/H |
|---|---|
| Product Type | Pipe Production Line |
| Material | HDPE (High-Density Polyethylene) |
| Heating Method | Induction Heating |
| Cooling Method | Water Cooling |
| Type | Coating Production Line |
|---|---|
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Coating | Powder Coating, Extrusion Coating |
| Coating Type | Internal, External |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Head Type | Round |
|---|---|
| Application | Insulation Pipe |
| Thickness | 2-18mm |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 60days |
| Type | Coating Production Line |
|---|---|
| Substrate | Steel |
| Coating Structure | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| Usuage | Derusting &Anticorrosion |
| Packaging Details | Standard Package for Export |
| Substrate | Steel |
|---|---|
| Condition | New |
| Capacity | 3000 Kw |
| Specification | 50 - 2173 Mm |
| Velocity | 1-6m/Min |
| Type | Coating Production Line |
|---|---|
| Coating | Powder Coating |
| Condition | New |
| Velocity | 1 To 6 Meter Per Minute |
| Power Source | 3 Phase 380V 50Hz |
| Condition | New |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Application | Pipe |
| Automation | Automatic |
| Packaging Details | Container loading,sea transportation |
| Automation | Automatic |
|---|---|
| Condition | New |
| Customized | Customized |
| Screw No. | Single-screw |
| Packaging Details | Standard Packaging |
| Shot/Grit Separator | 100T |
|---|---|
| Cyclone Dust Collector | 1m |
| Pulse Filter Cartridge Dust Collector | Cylinder |
| Material | PE/PUR |
| Coating Thickness | 50-100mm |