| Coating Materials | Polyethylene, Adhesive, Epoxy |
|---|---|
| Pipe Length Range | 6-12 Meters |
| Material | Carbon Steel |
| Capacity | 1000-2000 Meters Per Day |
| Heating Method | Induction Heating |
| Coating Layers | 3 Layers (FBE, Adhesive, PE) |
|---|---|
| Product Model | 3LPE-PP-1 |
| Pipe Length | 6-12m |
| Material | Steel |
| Materials | Epoxy Powder |
| Application | Pipeline Joint Closure |
|---|---|
| Product Specification | Max,width 700mm Thickness 0.8-2mm |
| Customized | Customized |
| Total Power | 200kw |
| Output Capacity | 150-200kg/h |
| Type | Sheet Extruder |
|---|---|
| Product Type | Extrusion Molding Machine |
| Feeding Mode | One Feed |
| Assembly Structure | Separate Type Extruder |
| Screw | Single-Screw |
| Material | HDPE |
|---|---|
| Connection | Welding |
| For Pipe Range | 200-2200mm |
| Usage | Pre-Insulated Pipeline Joints |
| Applications | HDPE Pipeline Joint Closure |
| Product Type | Extrusion Molding Machine |
|---|---|
| Width | Reach Up To 8000mm |
| Mainly Material | PE, PP, Pet, PVC, EVA Etc |
| Thickness | 0.1-3.0mm |
| Application | Waste Water Treatment Plants |
| Product Type | Extrusion Molding Machine |
|---|---|
| Assembly Structure | Separate Type Extruder |
| Thickness | 0.1-3.0mm |
| Width | Reach Up To 8000mm |
| Application | Waste Water Treatment Plants |
| Screw No. | Single-screw |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Customized | Customized |
| After-sales Service | Technical Service With Free,Training The Workers |
| Specification | PERT-50/200MM |
| Model NO. | HSD -2000 |
|---|---|
| Screw No. | Single-screw |
| Automation | Automatic |
| Computerized | Computerized |
| Certification | ISO9001:2008, QS |
| Product Type | PVC /PE/PP / ABS / PP /PS Sheet |
|---|---|
| Board Layers | Single & Multilayer Sheet |
| Product Thickness | 0.1-30mm |
| Condition | New |
| Product Width | Maximum 3000mm |