| Application | 3PE 2PE Fbe Anticorrosion Coating |
|---|---|
| Pipediameterrange | 20mm - 1420mm |
| Surface Treatment | Shot Blasting |
| Rocessing Capacity | 159mm |
| Cleaning Level | Sa2.5 |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Heating Method | Induction Heating |
| Induction Heating | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| Coating Layers | 3 Layers |
|---|---|
| Control System | PLC |
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Origin | China |
| Connection Type | Welding |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Certification | CE, ISO |
| Pipe Dia. | 159-4200mm |
| PE Coating Model | Wrapping |
| Blasting | >2.5A |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Type | Coating Production Line |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Highlights | PLC Automatic Control System |
| Screw No. | Single-screw |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Customized | Customized |
| After-sales Service | Technical Service With Free,Training The Workers |
| Specification | PERT-50/200MM |
| Coating Layer | Internal Painting External 3lpe |
|---|---|
| Spray Gun Method | High Voltage Electrostatic Spray Gun |
| Applications | Oil, Natural Gas, And Water Supply Pipelines |
| Condition | New |
| Warranty | 1 Year |
| Control System | PLC |
|---|---|
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Heating Method | Induction Heating |
| Coating Structure | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| Certification | CE, ISO, RoHS, REACH |
| Product Application | Air Conditioner Thermal Insulation |
|---|---|
| Extruder Type | Single Screw |
| Control System | PLC |
| Cutting Method | Automatic Cutting |
| Material | Rubber Foam |
| Certification | CE, ISO9001:2008 |
|---|---|
| Application | Hot Chiller Water/Oil /Chemical Material Pipeline |
| Computerized | Computerized |
| Screw No. | Single-screw |
| Foaming Thickness | 30-100mm |