| Packaging Details | Standard Package |
|---|---|
| Delivery Time | 90 days |
| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 50 units / year |
| Place of Origin | Qingdao,China |
| Usuage | Anticorrosion & Repair |
|---|---|
| Product Type | PE Board |
| Sleeve Width | 1000mm |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 60days |
| Sleeve Thickness | 0.5-3mm |
|---|---|
| Sleeve Width | 750-800mm |
| Peel Strength | >150N/cm (ASTM D1000) |
| Water-Intake Rate | 0.05% (ASTM D570) |
| Tensile Strength | 15-20Mpa (ASTM D638) |
| Type | Sheet Extruder |
|---|---|
| Product Type | Extrusion Molding Machine |
| Feeding Mode | One Feed |
| Assembly Structure | Separate Type Extruder |
| Engagement System | Full Intermeshing |
| Sleeve Width | 1000mm |
|---|---|
| Sleeve Thickness | 0.5-3mm |
| Part1 | Basic Film Extrusion Line |
| Part2 | Adhesive (EVA) Coating Line |
| Packaging Details | Standard packaging |
| Adhesive | EVA |
|---|---|
| Base Material | PE Foam |
| Aapplication | Protection Pipeline , Anticorrosion, Repair |
| Thickness | 1.2-3.8mm |
| Packaging Details | Standard Package |
| After-sales Service | Installation Training |
|---|---|
| Warranty | 12 Months |
| Product Type | PE Board |
| Board Layers | Multilayer |
| Screw No. | Single |
| For Pipe Range | 200-2600mm |
|---|---|
| Raw Material Density | Above 0.935 |
| Material | HDPE |
| Application | Pipeline Joint Closure |
| Packaging Details | standard packing |
| Structure | PE Backing+Adhesive |
|---|---|
| Application | Pipeline Field Joint Protection |
| Transport Package | Standard Package |
| Heat Resistance | Normal Temperature |
| Size | Customized |
| Structure | PE Backing+Adhesive |
|---|---|
| Base Material | PE |
| Size | Customized |
| Application | Pipeline Field Joint Protection |
| Heat Resistance | Normal Temperature |