| Structure | PE Backing+Adhesive |
|---|---|
| Aapplication | Protection Pipeline , Anticorrosion, Repair |
| Specification | 450, 500, 600, 650mm |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 60days |
| Shear Strength | ≥110 N/cm |
|---|---|
| Tensile Strengt | 30 Mpa |
| Highlight | Pre Insulation Pipe Joints Sleeve |
| Brand | Huashida |
| Certificate | CE,ISO,SGS |
| Screw No. | Single-screw |
|---|---|
| Aapplication | Protection Pipeline , Anticorrosion, Repair |
| Substrate Thickness | ≥0.6mm |
| Hot Melt Adhesive Thickness | 1.2mm |
| Packaging Details | Standard Package |
| Waterproof | Waterproof |
|---|---|
| Application | Protection Pipeline , Anticorrosion, Repair |
| Structure | PE Backing+Adhesive |
| Specification | 450, 500, 600, 650mm |
| Packaging Details | Standard Package |
| Part1 | Basic Film Extrusion Line |
|---|---|
| Part2 | Adhesive (EVA) Coating Line |
| Condition | New |
| Types Of Sheets That Can Be Produced | PE |
| Sleeve Thickness | 0.1-30mm |
| Materials | PP/PE/PS/HIPS/ABS/PVC |
|---|---|
| Thickness | 0.1-30mm |
| Width | 800mm-1600mm |
| Range | Single Layer, Double Layer, Multi-layer |
| Features | Low Energy Consumption, Low Noise |
| Shear Strength | ≥120 N/cm |
|---|---|
| Specific Density | 0.935-0.96 R/cm 3 |
| Tensile Strengt | 20 Mpa |
| Elongation At Break | 350% |
| Delivery Time | 10workdays |
| Application | Connecting And Welding Plastic Pipline |
|---|---|
| Size | According To Customer′s Requirements |
| Specification | EN253, EN448, EN728, ISO1133, ISO8501-1. ISO9001 |
| HS Code | 3920999090 |
| Place of Origin | Qingdao,China |
| Usage | Field Joint Coating |
|---|---|
| Waterproof | Waterproof |
| Base Material | PE |
| Adhesive | EVA |
| Structure | PE Backing+Adhesive |
| Material | HDPE & PE |
|---|---|
| Corrosion Rate | 0.01-0.1 |
| Peeling Strength | 70n |
| Layers | Basic And Adhesive |
| Thickness | 0.8 - 3.0 Mm |