| Total Length | About 110m |
|---|---|
| Coating | Spray Winding |
| Medium Temperature | ≤120°C (incidental Peak Value <140°C) |
| Turkkey Project | Provided |
| Operating System | Touch Screen |
| Range Of Application | Production Pipeline |
|---|---|
| Material | PE |
| Advantage | Economy Of Materials |
| Delivery Time | 10workdays |
| Payment Terms | L/C, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Production Capacity | 1000-1500m/h |
|---|---|
| Voltage | 380V/50Hz |
| Inner Pipe Material | Steel/HDPE/PEX |
| Control System | PLC |
| Outer Jacket Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Location | Indoor |
|---|---|
| Material | HDPE/Hot Melt Adhesive/FBE Powder |
| Cooling Water | ≤15℃,0.15-0.2MPa,0.5m³/min |
| Workshop Area | Length 120 Meters, Width No Less Than 24 Meters |
| Transmission System Specification | Length 3 M Width 0.85m |
| Humidity | 85% Without Condensation |
|---|---|
| Insulation Layer Material | PU Foaming |
| Extrusion Process | Multi-Layer Extrusion |
| Cooling Water Consumption | 5m³/h |
| Packaging Details | according to the actual condition |
| Packaging Details | according to the actual condition |
|---|---|
| Delivery Time | 2months |
| Payment Terms | T/T |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | Huashida |
| Material | Steel |
|---|---|
| Type | Coating Production Line |
| Coating | PE |
| 3PE Structure | Epoxy+Adhesive+Extruded Polyethylene |
| Pipe Diameter | 50-4200mm |
| Automation | Automatic |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Exhaust | Exhaust |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Materialtype | Steel Pipe, Polyurethane Foam, HDPE Outer Pipe |
| Pipe Structure | Puf Insulation Layer, PE Outer Casing |
|---|---|
| Foaming Machine | High-Pressure Foaming Machine |
| Foaming Thickness | 30-100mm |
| Applications | Hot Chiller Water/Oil /Chemical Material Pipeline |
| Packaging Details | Wodden Box |
| Product Material | HDPE |
|---|---|
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Manufacturer | Qingdao Huashida Machinery Co., Ltd |
| Customized | Customized |
| Exhaust | Exhaust |