| Shear Strength | ≥120 N/cm |
|---|---|
| Specific Density | 0.935-0.96 R/cm 3 |
| Tensile Strengt | 20 Mpa |
| Elongation At Break | 350% |
| Delivery Time | 10workdays |
| Character | Compact Design Light In Weight |
|---|---|
| Electric Current | AC |
| Main Motor | German Metabo |
| Voltage | 220V-230V |
| Transport Package | Standard Package |
| Product Lines | PE Insulation Jacket Pipe Extrusion Line, PE PP Sheet Extrusion Line, PE Hollow Wall Spiral Pipe Production Line |
|---|---|
| Product Name | The Extrusion Production Line Of Polyethylene Pipes Using Vacuum Sizing Method |
| Research Partners | Tsinghua University, Beijing University Of Chemical Technology, South China University Of Technology |
| Installed Power | 630kw |
| Extrusion Equipment Components | Single Screw Extruder, Die-head, Vacuum Forming Tank, Haul-off Machine, No-Dust Cutter, Controlling System, Discharging Fram |
| Product Type | Extrusion Molding Machine |
|---|---|
| Width | Reach Up To 8000mm |
| Mainly Material | PE, PP, Pet, PVC, EVA Etc |
| Thickness | 0.1-3.0mm |
| Application | Waste Water Treatment Plants |
| Part1 | Basic Film Extrusion Line |
|---|---|
| Part2 | Adhesive (EVA) Coating Line |
| Customized | Customized |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 60days |
| Sleeve Width | 1000mm |
|---|---|
| Sleeve Thickness | 0.5-3mm |
| Part1 | Basic Film Extrusion Line |
| Part2 | Adhesive (EVA) Coating Line |
| Packaging Details | Standard packaging |
| Production Range | 170mm |
|---|---|
| Processing Capacity | 170mm |
| Cleaning Class | Sa2.5 |
| Sed Material | FBE Powder, Binder, Polyethylene |
| Delivery Time | 8 work days |
| Production Range | 426mm |
|---|---|
| Processing Capacity | 426MM |
| Cleaning Class | Sa2.5 |
| Sed Material | FBE Powder, Binder, Polyethylene |
| Delivery Time | 8 work days |
| Board Layers | Single Plate |
|---|---|
| Customization | Customizable |
| Basing Tape Max. Width | 1000mm |
| Adhesive Coating Thickness | 0.1-0.5mm |
| Material | PE |
| Processing Type | Extrusion |
|---|---|
| Sheet Width | 1000-2000mm |
| Power Source | Electricity |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |