| Coating Thickness | 1.8-2.7mm |
|---|---|
| Control System | PLC Control |
| Coating Type | 3LPE (Three Layer Polyethylene) |
| Pipe Diameter Range | Φ219-Φ1420mm |
| Total Power | 900kW |
| Control System | PLC |
|---|---|
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Heating Method | Induction Heating |
| Condition | New |
| Surface | ≥SA2.5 |
| Production Efficiency | 40% Faster Than Conventional Methods |
|---|---|
| Energy Consumption | 30% Reduction |
| Service Life | Over 50 Years |
| Operating Temperature | 70/55ºC Or 80/60ºC |
| Extruder Model | SJ-120/33 Single-Screw |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Certification | CE, ISO |
| Pipe Dia. | 159-4200mm |
| PE Coating Model | Wrapping |
| Blasting | >2.5A |
| Main Extruder | SJ-120/38 |
|---|---|
| Installed Power | 630kw |
| Research Partners | Tsinghua University, Beijing University Of Chemical Technology, South China University Of Technology |
| Product Lines | PE Insulation Jacket Pipe Extrusion Line, PE PP Sheet Extrusion Line, PE Hollow Wall Spiral Pipe Production Line |
| Pipe Diameter Range | Ф1155-2000mm |
| Installed Power | 630kw |
|---|---|
| Product Category | Pre-Insulated Pipe Production Line |
| Integration | R&D, Manufacturing, Selling, Service, Trading |
| Research Partners | Tsinghua University, Beijing University Of Chemical Technology, South China University Of Technology |
| Focus Area | Plastic Pipe Production Line And Joints Of Plastic Pipes, 2PE 3PE Pipes |
| Name | Polyurethane Foaming Pert Insulation Pipe Production Line |
|---|---|
| Pipe Usage | Pre-insualte |
| Color | Black |
| Place | Indoor |
| Temperature | 0-35℃ |
| Coating Layer | Internal Liquid Painting External 3lpe |
|---|---|
| Spray Gun Method | High Voltage Electrostatic Spray Gun |
| Applications | Oil, Natural Gas, And Water Supply Pipelines |
| Heating Method | Medium-Frequency Heating System |
| Packaging Details | Wooden/Plastic Film |
| Condition | New |
|---|---|
| After-sales Service | 1 Year |
| Customized | Customized |
| Name | Polyurethane Foaming Pert Insulation Pipe Product Line |
| Usage | District Heat/Chiller Supply |
| Automation | Automatic |
|---|---|
| Control System | PLC Control |
| Warranty | 12 Months |
| Pipe Type | PE Pipe |
| Application | Municipal Drainage Of Water Less Than 45ºC, Building Outdoor Drainage, Buried Farmland Drainage, Industrial Sewage, Road Drainage, Sewage Disposal Work, Sport Field Square Drainage, Electrical And Telecommunication Project Etc. |