| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Sheet Extrusion Lines Sizes | 65mm, 90mm, Or 120mm Extruder |
| Compurization | Computeriazed |
| Materials | HIPS, PP, And PET |
| Shaft Winder | Two |
| Packaging Details | Standard Package |
|---|---|
| Delivery Time | 70-90 days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 30 sets units/year |
| Place of Origin | Qingdao,Huashida |
| Blasting | >2.5A |
|---|---|
| Specification | EN253, EN448, EN728, ISO1133, ISO8501-1 |
| Pipe Dia. | 48-3000mm |
| Substrate | Steel |
| Packaging Details | Standard Package |
| Coating | FBE Powder |
|---|---|
| PE Thickness | 2-3mm |
| Blasting | >2.5A |
| Transport Package | Plastic Film And Wooden Pallet |
| Specification | EN253, EN448, EN728, ISO1133, ISO8501-1 |
| Production Range | 170mm |
|---|---|
| Processing Capacity | 170mm |
| Cleaning Class | Sa2.5 |
| Sed Material | FBE Powder, Binder, Polyethylene |
| Delivery Time | 8 work days |
| Production Range | 426mm |
|---|---|
| Processing Capacity | 426MM |
| Cleaning Class | Sa2.5 |
| Sed Material | FBE Powder, Binder, Polyethylene |
| Delivery Time | 8 work days |
| Heating Method | Induction Heating |
|---|---|
| Coating Thickness | 1.5-3.7mm |
| Coating Material | Polyethylene, Adhesive, Epoxy Powder |
| Weight | 1T |
| Model | HY-3LPE |
| Coating Material | Polyethylene Powder |
|---|---|
| Adhesive Material | Epoxy Resin |
| Extruder Type | Single Screw Extruder |
| Application | Oil And Gas Pipeline |
| Pipe Diameter Range | φ60-φ1420mm |
| Coating Materials | Polyethylene, Adhesive, Epoxy |
|---|---|
| Pipe Length Range | 6-12 Meters |
| Material | Carbon Steel |
| Capacity | 1000-2000 Meters Per Day |
| Heating Method | Induction Heating |
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
|---|---|
| Coating Material | Polyethylene |
| Manufacturer | Qingdao Huashida Machinery Co., Ltd. |
| Corrosion Resistance | High |
| Coating Layers | 3 Layers (FBE, Adhesive, PE) |