| Flammability | Self-extinguishing |
|---|---|
| Color | Black |
| Scope Of Application | Pipe Anticorrosive Patching |
| Water Absorption | 0.1% |
| Elongation At Break | 200% |
| Product Length | Customized |
|---|---|
| Output Capacity | 100-1000kg/h |
| Application | Sheet / Board Production For Coating |
| Material | PE PP |
| Cooling Method | Water Cooling Or Air Cooling |
| Warranty | 12 Months |
|---|---|
| Product Type | PE Pipe |
| Screw No. | Single Screw |
| Automation | Automatic |
| Computerized | Computerized |
| Application | Joint Of Metal Reinforced Spirally Corrugated Pipe |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Material Of Electro Fusion Tape | PE And Metal Net |
| Sheet Width | 200mm-2000mm |
| Sheet Thickness | 0.1mm-30mm |
| Location | Indoor |
|---|---|
| Temperature | 0-30℃ |
| Cooling Water | ≤15℃,0.15-0.2MPa,0.5m³/min |
| Workshop Area | Length 120 Meters, Width No Less Than 24 Meters |
| Transmission System Specification | Length 3 M Width 0.85m |
| HS Code | 8477209000 |
|---|---|
| Automation | Automatic |
| Principle | High-Pressure Air Type |
| Foaming Thickness | 30-100mm |
| Production Capacity | 50 Sets/Year |
| Diameter | 2500 Mm |
|---|---|
| Tensile Strength | 10 MPa |
| Operating Temperature | -55°C To 125°C |
| Cross Section Shape | Circular |
| Adhesive Thickness | 0.8-2.0mm |
| Specification | 2.5mm To 4mm |
|---|---|
| Production Capacity | 5 Tons/Day |
| Transport Package | Standard Package |
| HS Code | 39169090 |
| Payment Terms | Western Union,T/T,D/P |
| Shear Strength | ≥120 N/cm |
|---|---|
| Specific Density | 0.935-0.96 R/cm 3 |
| Tensile Strengt | 20 Mpa |
| Elongation At Break | 350% |
| Delivery Time | 10workdays |
| Shear Strength | ≥120 N/cm |
|---|---|
| Specific Density | 0.935-0.96 R/cm 3 |
| Tensile Strengt | 20 Mpa |
| Elongation At Break | 350% |
| Delivery Time | 10workdays |