| Product Type | PVC /PE/PP / ABS / PP /PS Sheet |
|---|---|
| Board Layers | Single & Multilayer Sheet |
| Product Thickness | 0.1-30mm |
| Product Width | Maximum 3000mm |
| Packaging Details | Wooden Cases and Pallets |
| Corrosion Rate | 0.01 - 0.1 |
|---|---|
| Specification | 0.8 - 3.0 Mm |
| Feature | Insulation |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 80 days |
| Surface Treatment | Chrome |
|---|---|
| Application | Pipeline Antocorrosion Joint |
| Thickness | 2.0/2.5/3.5mm |
| Transport Package | Standard Package |
| Connection | Welding |
| Material | HDPE & PE |
|---|---|
| Corrosion Rate | 0.01-0.1 |
| Peeling Strength | 70n |
| Layers | Basic And Adhesive |
| Thickness | 0.8 - 3.0 Mm |
| Corrosion Rate | 0.01- 0.1 |
|---|---|
| Color | Any |
| Strength | 70n |
| Thickness | 0.8-3.0mm |
| Temperature | 50 - 120 C |
| Adhesive | EVA |
|---|---|
| Base Material | PE Foam |
| Aapplication | Protection Pipeline , Anticorrosion, Repair |
| Thickness | 1.2-3.8mm |
| Packaging Details | Standard Package |
| For Pipe Range | 200-2600mm |
|---|---|
| Raw Material Density | Above 0.935 |
| Material | HDPE |
| Application | Pipeline Joint Closure |
| Packaging Details | standard packing |
| Model NO. | 1.5-3.5mm |
|---|---|
| Connection | Heat Shrinking |
| Material | Plastic |
| Application | Connecting And Welding Plastic Pipline |
| Name | Heat Shrinkable Sleeve |
| Waterproof | Waterproof |
|---|---|
| Adhesive | Epoxy Resin |
| Type | Anticorrosion Heat Shrink Sleeve |
| MPa Classfication | Low Pressure Piping |
| Diameter | >720mm |
| Waterproof | Waterproof |
|---|---|
| Adhesive | Epoxy Resin |
| Type | Anticorrosion Heat Shrink Sleeve |
| MPa Classfication | Low Pressure Piping |
| Diameter | >720mm |