| Application Area | Pre-Insulated & Oil Pipe |
|---|---|
| Material | Hdpe |
| Thickness | 2-16mm |
| Connection | Welding |
| Packaging Details | Plastic Film and Wooden Case |
| Application | Connecting And Welding Plastic Pipline |
|---|---|
| Size | According To Customer′s Requirements |
| Specification | EN253, EN448, EN728, ISO1133, ISO8501-1. ISO9001 |
| HS Code | 3920999090 |
| Place of Origin | Qingdao,China |
| After-sales Service | Free Technical Consultancy And Training Etc. |
|---|---|
| Warranty | 6-12 Months |
| Product Type | PE Board |
| Board Layers | Single Plate |
| Screw No. | Single-screw |
| Shear Strength | ≥110 N/cm |
|---|---|
| Tensile Strengt | 30 Mpa |
| Highlight | Pre Insulation Pipe Joints Sleeve |
| Warranty Period | 6 Months |
| Packaging Details | Stardard package |
| Main Motor Power | 37-110kw |
|---|---|
| Cooling Zones | 3-5 |
| Material | PE/PP |
| Production Capacity | 100-1000kg/h |
| Product Length | Customized |
| Welding Core Type | Plastic |
|---|---|
| Stainless Steel Welding Rod Type | PE/PP/PS/HIPS/ABS/PVC |
| Welding Power | AC |
| Rod Dia. | 3.5mm-4mm |
| Packaging Details | Mandrel and Carton |
| Stainless Steel Welding Rod Type | PE/PP/PS/HIPS/ABS/PVC |
|---|---|
| Application | Be Fed To Handheld Welder |
| Welding Core Type | Plastic |
| Diameter | 4.0mm |
| Packaging Details | Mandrel and Carton |
| Packaging Details | Standard Package |
|---|---|
| Delivery Time | 70-90 days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 30 sets units/year |
| Place of Origin | Qingdao,Huashida |
| Blasting | >2.5A |
|---|---|
| Specification | EN253, EN448, EN728, ISO1133, ISO8501-1 |
| Pipe Dia. | 48-3000mm |
| Substrate | Steel |
| Packaging Details | Standard Package |
| Main Motor | Metabo Germany |
|---|---|
| Voltage | 220V 50Hz |
| Character | Compact Design, Light In Weight |
| Usuage | Usuage Hand Welding |
| Electric Current | AC |