| Feeding Mode | One Feed |
|---|---|
| Screw | Single-Screw |
| Screw Channel Structure | Deep Screw |
| Automation | Automatic |
| Extruder | Single Screw Extruder |
| Condition | New |
|---|---|
| Color | Custom |
| Pipe Diameter | 110-1680mm |
| Labor | 2-3person |
| Screw | Single-Screw |
| Condition | New |
|---|---|
| Customized | Customized |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 60days |
| Automation | Automatic |
|---|---|
| Customized | Customized |
| After-sales Service | Technical Service With Free,Training The Workers |
| Water Consumption | 1.0m³/Min |
| Installed Power | 230kw |
| Product Type | Plastic Pipe |
|---|---|
| Screw | Single-Screw |
| Application | For Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Specification | Vacuum Calibration System |
| Assembly Structure | Separate Type Extruder |
| Dimension | 43.0*3.02*3.0 |
|---|---|
| Specification | (355 - 630), (710 - 1200), (1010 - 1600) Mm |
| Capacity | 600kg/H |
| Power | 800kw |
| Weight | 28 T |
| Foaming Thickness | Pre-insualte |
|---|---|
| Total Weight | 10 Tons |
| Cutting Method | Planetary Cutting |
| Pipe Length Range | 6m - 12m |
| Plc | Siemens |
| Packaging Details | according to the actual condition |
|---|---|
| Delivery Time | 2months |
| Payment Terms | T/T |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | Huashida |
| Extruder | HSD-120x38 |
|---|---|
| Cooling Water Consumption | 10m3/h |
| Production Capacity | 1000m/h |
| Shaft Material | 40Cr |
| Packaging Details | according to the actual condition |
| Production Line Length | 30-50m |
|---|---|
| Extrusion Process | Multi-Layer Extrusion |
| Foaming Thickness | Pre-insualte |
| Insulation Thickness | 20mm-100mm |
| Packaging Details | according to the actual condition |