| Model NO. | 50mm-4200mm |
|---|---|
| Type | Coating Production Line |
| Coating | Powder Coating,Extrusion Coating |
| Substrate | Steel |
| Heating Method | Induction Heating |
| Pipe Diameter Range | Φ219-Φ1420mm |
|---|---|
| Pipe Length | 1-3m |
| Operating Mode | Automatic/Manual |
| Coating Type | 3LPE (Three Layer Polyethylene) |
| Packaging Details | According To Customer's Requirement |
| Output Speed | 1-6 M/Min |
|---|---|
| Materials For Production | HDPE/Hot Melt Adhesive/FBE Powder |
| Temperature | 0-30 C |
| Humidity | 85% No Condensation |
| After-sales Service | Installation And Training |
| Type | Coating Production Line |
|---|---|
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Coating | Powder Coating, Extrusion Coating |
| Coating Type | Internal, External |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Type | Coating Production Line |
|---|---|
| Substrate | Steel |
| Heating Method | Induction Heating |
| HS Code | 8477209000 |
| Condition | New |
| Length | 36m,40m,48m |
|---|---|
| Production Scope | Product Line |
| Automatic Production Line | Comprehensive |
| Pipe Uasge | Pre-insualte |
| Packaging Details | according to the actual condition |
| Customized | Customized |
|---|---|
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| HS Code | 8477209000 |
| Packaging Details | Standard Pakage |
| Delivery Time | 60 Days |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Certification | CE, ISO, RoHS |
| Type | Coating Production Line |
| Substrate | Steel |
| Packaging Details | Standard packaging |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Certification | CE, ISO, RoHS |
| Output Speed | 1-6m/Min |
| Temperature | 0-30 |
| Power Supply | No Dangerous Area |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Pipe Surface Treatment | No Less Than SA2.5 |
| PE Thickness | 2-3mm |
| Material | HDPE ,Adhesive,Epoxy Powder |
| Packaging Details | Plastic Film and Wooden Pallet |