| Pipe Material | HDPE, PEX, PERT, Etc. |
|---|---|
| Heating Power | 4.0KW×4 Zones |
| Inner Processing | Nitride Processing, Depth: 0.4~ 0.7mm; Honing |
| Material Of Barrel | 38CrMoAlA |
| Surface Treatment | Nitride Processing, Depth: 0.3 ~ 0.6mm |
| After-sales Service | Overseas Installation, Free Technical Supporting |
|---|---|
| Cutting Method | Planeatry Cutting |
| Transmission Type | Rigid |
| Computerized | Computerized |
| Customized | Customized |
| Plastic Processed | PE |
|---|---|
| Feeding Mode | Automatic Vaccun Feeding |
| Screw | Single-Screw |
| Product Type | Extrusion Molding Machine |
| Assembly Structure | Integral Type Extruder |
| Automation | Automatic |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Exhaust | Exhaust |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Materialtype | Steel Pipe, Polyurethane Foam, HDPE Outer Pipe |
| Mold Type | Spiral Mold |
|---|---|
| Calibration Method | Vacuum |
| Application | Produce Water-Supply Gas-Supply Pressure Pipe |
| Pipe Diameter Specification | 20-2200mm |
| Packaging Details | Standard Export Package |
| Producing Method | Vacuum Calibrating Method |
|---|---|
| Drying Machine | HSD-1200 |
| Application | District Heating, Oil And Gas Transportation, Water Supply |
| Computerized | Computerized |
| Controlsystem | PLC Automatic Control System |
| Application | For Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
|---|---|
| Pipe Diameter | From 12mm-2000mm |
| Raw Material | PE |
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
| Cutting Method | Planetary Cutting |
| Raw Materials | PE80, PE100 |
|---|---|
| Calibration Method | Vacuum |
| Application | Produce Water-Supply Gas-Supply Pressure Pipe |
| Packaging Details | Standard Export Package |
| Delivery Time | 60days |
| Control System | Siemens |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Exhaust | Exhaust |
| Customized | Customized |
| After-sales Service | Overseas Installation, Free Technical Supporting |
|---|---|
| Cutting Method | Planeatry Cutting |
| Transmission Type | Rigid |
| Computerized | Computerized |
| Customized | Customized |