| Material | Plastic |
|---|---|
| Application | Pipeline Joint Closure |
| Connection | Welding |
| Application Area | Directly Buried Pre-Insulated Pipe |
| Packaging Details | Plastic Film and Wooden Case |
| Capacity | 160-200kg/H |
|---|---|
| Raw Material | Polyethylene (PE) |
| Function | Anticorrosion Tapes |
| Product Line | Cold-applied Anticorrosion Tape Making Machine |
| Basing Tape Thickness | 0.2-1mm |
| Main Motor | Metabo Germany |
|---|---|
| Voltage | 220V 50Hz |
| Character | Compact Design, Light In Weight |
| Usuage | Usuage Hand Welding |
| Packaging Details | Standard Package |
| Sleeve Thickness | 0.5-3mm |
|---|---|
| Usuage | Anticorrosion & Repair |
| Product Type | PE Board |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 60days |
| Welding Core Type | Plastic |
|---|---|
| Specifications | 10-20 Kilograms /Roll |
| Rod Dia. | 3.5mm-4mm |
| Color | By Order |
| Packaging Details | Mandrel and Carton |
| Insulation Material | Polyurethane Foam |
|---|---|
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Product Material | HDPE |
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
| Warrantyperiod | 12 Months |
| Type | Pipe Extruder |
|---|---|
| Plastic Processed | PE |
| Feeding Mode | One Feed |
| Product Type | Extrusion Molding Machine |
| Assembly Structure | Separate Type Extruder |
| Style | Portable |
|---|---|
| Type | Hand Extruder |
| HS Code | 8468800000 |
| Packaging Details | 570*500*160mm |
| Delivery Time | 60DAYS |
| Type | Sheet Extruder |
|---|---|
| Product Type | Extrusion Molding Machine |
| Feeding Mode | One Feed |
| Assembly Structure | Separate Type Extruder |
| Engagement System | Full Intermeshing |
| Type | Sheet Extruder |
|---|---|
| Product Type | Extrusion Molding Machine |
| Feeding Mode | One Feed |
| Assembly Structure | Separate Type Extruder |
| Engagement System | Full Intermeshing |