| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Heating Method | Induction Heating |
| Induction Heating | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| Pipe Dia. | 48-3000mm |
|---|---|
| PE Thickness | 2-3 Mm |
| Application | 3PE 2PE Fbe Anticorrosion Coating |
| Specification | EN253, EN448, EN728, ISO1133, ISO8501-1 |
| Substrate | Steel |
| Dimensions | 1200.00cm * 230.00cm * 260.00cm |
|---|---|
| Packaging Details | 1200.00cm * 230.00cm * 260.00cm |
| Delivery Time | 70-90 days |
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 30 Sets/Year |
| Application | Steel Pipe Anticorrosion Coating |
|---|---|
| Power | No Danger Zone |
| Coating Type | 3PE, 2PE, Fbe |
| Anticorrosion | Epoxy |
| Extrusion Process | Multi-Layer Extrusion |
| Condition | New |
|---|---|
| Screw No. | Single Screw |
| HDPE | 600kg/H |
| Max Speed | 6m/Min,1.2m/Min |
| Model | ID 200-600mm |
| Model NO. | ID-600-1000 |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Max Speed | 6m/Min,1.2m/Min |
| Number Of Layers | Double Layer |
| Series | Dwcp-600,Dwcp-1000 |
| Coating Thickness | 1.8-2.7mm |
|---|---|
| Control System | PLC Control |
| Coating Type | 3LPE (Three Layer Polyethylene) |
| Pipe Diameter Range | Φ219-Φ1420mm |
| Total Power | 900kW |
| Control System | PLC |
|---|---|
| Pipe Usage | Pre-insualte |
| Extruder Power | 55kw |
| Pipe Length | 6-12m |
| Box Material | Main Body Stainless Steel |
| Insulation Thickness | 20mm-200mm |
|---|---|
| Raw Material | PE |
| Product Color | Black |
| Transport Package | Standard Package For Export |
| Foaming Thickness | Pre-insualte |
| Feeding Mode | One Feed |
|---|---|
| Screw | Single-Screw |
| Screw Channel Structure | Deep Screw |
| Automation | Automatic |
| Film Thickness | 0.5-2.0mm |