| Coating Thickness | 150-800um |
|---|---|
| Coating Material | Fbe Powder |
| Clean Level | ≥2.5 |
| Heating Method | Medium-Frequency Heating System |
| Materials | Epoxy Powder |
| Flammability | Self-extinguishing |
|---|---|
| Color | Black |
| Scope Of Application | Pipe Anticorrosive Patching |
| Water Absorption | 0.1% |
| Elongation At Break | 200% |
| Pipe Dia. | 48-3000mm |
|---|---|
| PE Thickness | 2-3 Mm |
| Application | 3PE 2PE Fbe Anticorrosion Coating |
| Specification | EN253, EN448, EN728, ISO1133, ISO8501-1 |
| Substrate | Steel |
| Coating | FBE Powder |
|---|---|
| PE Thickness | 2-3mm |
| Blasting | >2.5A |
| Transport Package | Plastic Film And Wooden Pallet |
| Specification | EN253, EN448, EN728, ISO1133, ISO8501-1 |
| Aapplication | Protection Pipeline , Anticorrosion, Repair |
|---|---|
| Structure | PE Backing+Adhesive |
| Usage | Field Joint Coating |
| Type And Size | By Roll Or Cut Piece Accroding To Customer |
| Adhesive | EVA |
| Applicationpipeline Joint Closure | Pipeline Joint Closure |
|---|---|
| Thickness | 2-18mm |
| Usage | Weld HDPE Pipe |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 60Days |
| Usage | Weld HDPE Pipe |
|---|---|
| Head Type | Round |
| Thickness | 2-18mm |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 60days |
| Control System | PLC |
|---|---|
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Heating Method | Induction Heating |
| Coating Structure | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| Certification | CE, ISO, RoHS, REACH |
| Coating | FBE Powder |
|---|---|
| PE Thickness | 2-3mm |
| Blasting | >2.5A |
| Transport Package | Plastic Film And Wooden Pallet |
| Specification | EN253, EN448, EN728, ISO1133, ISO8501-1 |
| Coating | FBE Powder |
|---|---|
| Blasting | >2.5A |
| PE Thickness | 2-3mm |
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Standard | ASTM, GB, DIN |