| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| PE Layer Thickness | 2.5 - 3.7 Mm |
| Curvature Radius | 4-6 Times D |
| Elbow Angle | 15-90 Degrees |
| Specification | Pipe Dia. 426-820mm |
| Pipe Length | 12m |
|---|---|
| Plc | Siemens |
| Pipe Uasge | Oil Gas Pipeline |
| Use Material | Epoxy Powder, PE, Adhesive |
| Heating | Induction |
| Model NO. | 1400mm |
|---|---|
| Coating | Powder Coating |
| Substrate | Steel |
| Epoxy Powder Thickness | More Than 170 Um |
| PE Layer Thickness | 2.5 - 3.7 Mm |
| Coating | FBE Powder |
|---|---|
| PE Thickness | 2-3mm |
| Blasting | >2.5A |
| Transport Package | Plastic Film And Wooden Pallet |
| Specification | EN253, EN448, EN728, ISO1133, ISO8501-1 |
| Control System | PLC |
|---|---|
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Condition | New |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | Qingdao Huashida Machinery Co., Ltd. |
| Coating Layers | 3 Layers |
|---|---|
| Control System | PLC |
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Origin | China |
| Connection Type | Welding |
| Coating Layers | 3 Layers |
|---|---|
| Control System | PLC |
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Origin | China |
| Connection Type | Welding |
| Operation Mode | Automatic |
|---|---|
| Coating Type | 3LPE (Three Layer Polyethylene) |
| Location | Indoor |
| Application | Oil And Gas Pipeline Coating |
| Surface Treatment | Shot Blasting |
| Coating Type | PE Extrusion Coating |
|---|---|
| Coating Thickness | 1.8-4mm |
| Pipe Cleaning Method | Shot Blasting |
| Heating Method | Induction Heating |
| Cooling Method | Water Cooling |
| Application | Steel Pipe Anticorrosion Coating |
|---|---|
| Operation Method | Automatic |
| Coating Type | 3PE, 2PE, Fbe |
| Heating Method | Induction Heating |
| Epoxy Powder Spraying Chamber | 304 Ss |