| Anticorrosion | Internal &External |
|---|---|
| Surface Treatment | Shot Blasting |
| Heating Method | Electric Heating |
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Specification | Pipe Dia. 300-4200mm |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Certification | CE, ISO |
| Pipe Dia. | 159-4200mm |
| PE Coating Model | Wrapping |
| Blasting | >2.5A |
| Operating System | Touch Screen |
|---|---|
| Power Supply | 380V/50Hz |
| Processing Capacity | 426MM |
| Color | Blue |
| Origin | China |
| Type | Coating Production Line |
|---|---|
| Transport Package | Standard Package For Export |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Package Gross Weight | 3000.000kg |
| Production Capacity | 30 Sets/Year |
| Substrate | Steel |
|---|---|
| Application | Water/Gas/Oil Supply |
| Electrical Control System | PLC |
| HS Code | 8477209000 |
| Coating | Powder Coating, Extrusion Coating |
| Pipe Diameter Range | Φ110-Φ4000mm |
|---|---|
| Pipe Length | 1-3m |
| Brand Name | Huashida |
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Operating Mode | Automatic/Manual |
| Coating Layer | Internal&External Pipe Wall |
|---|---|
| Heating Method | Medium-Frequency Heating System |
| Spray Gun Method | High Voltage Electrostatic Spray Gun |
| Applications | Oil, Natural Gas, Water Supply Pipelines |
| Packaging Details | Wooden/Plastic Film |
| Specification | 50-4200mm |
|---|---|
| Coating Material | Fbe Powder |
| Usuage | Derusting & Anticorrosion |
| Coating Thickness | 150-800um |
| Place of Origin | Qingdao, China |
| Connection Type | Welding |
|---|---|
| Recycle Of Epoxy | Air Rate 50k M³ |
| Operating Mode | Automatic |
| Blasting Standard | SA2.5 |
| Powder Vulcanizing Box | 304 Ss |
| Anticorrosion | Internal &External |
|---|---|
| Available Material | Fbe Powder |
| Pipe Surface Treatment | Shot Blasting, Pickling, Phosphating |
| Cooling Water | ≤15℃,0.15-0.2MPa,0.5m³/min |
| Pipe Material | Steel |