| Pipe Diameter | 110-2200mm or Customized |
| Raw Material | HDPE |
| Use for | Central Heating, Cooling Oil & Gas Transmission |
| Application | for Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Calibration Method | Vacuum Calibration and Water Spraying Cooling |
| Control System | Siemens |
Plastic PE Preinsulated Pipe Machine Production description
| Style | PE-110/500 | PE-655/1380 | PE-960/1860 | PE-1155/2200 |
|---|---|---|---|---|
| Main Extruder | SJ-75/33 | SJ-120/33 | SJ-150/33 | SJ-150/33 |
| Pipe diameter | Φ110-600mm | Φ655-1380mm | Φ960-1860mm | Φ1155-2200mm |
| Capacity | 250-350kg/h | 700-900kg/h | 1000-1200kg/h | 1350kg/h |
| Installed power | 160kw | 480kw | 580kw | 650kw |
| Length | 26m | 36m | 45m | 45m |
| Electric source | 3 380V(-10%,+5%)50Hz |
| Total power | ~160kW |
| Cooling water | ≤20ºC,≥0.3Mpa , 26~30 m3/h |
| Compressed air | 0.4m3/min ,>0.5MPa |
| Dimension | 24*3*3m |
| Material | HDPE granules |
The screw is with barrier & mixing head; the barrel is a new model with slotting (channel). Both guarantee the good jellification, large output and stable performance of the extruder.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews