| Surface Treatment | Chrome |
|---|---|
| Application | Pipeline Antocorrosion Joint |
| Thickness | 2.0/2.5/3.5mm |
| Transport Package | Standard Package |
| Connection | Welding |
| Screw No. | Single-screw |
|---|---|
| HS Code | 8477109000 |
| Production Capacity | 10 Unit/Year |
| After-sales Service | Overseas Installation, Free Technical Supporting |
| Automation | Automatic |
| Output Speed | 1-6 M/Min |
|---|---|
| Materials For Production | HDPE/Hot Melt Adhesive/FBE Powder |
| Temperature | 0-30 C |
| Humidity | 85% No Condensation |
| After-sales Service | Installation And Training |
| Packaging Details | standard packing |
|---|---|
| Delivery Time | 90 days |
| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 50 units/ years |
| Place of Origin | Qingdao,China |
| Coating Thickness | 1.8-2.7mm |
|---|---|
| Control System | PLC Control |
| Coating Type | 3LPE (Three Layer Polyethylene) |
| Pipe Diameter Range | Φ219-Φ1420mm |
| Total Power | 900kW |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Surface Treatment Grade | SA2.5 |
| Certification | CE, ISO, RoHS |
| Induction Heating | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| Packaging Details | Standard Package for Export |
| Pipe Length | 12m |
|---|---|
| Plc | Siemens |
| Pipe Uasge | Oil Gas Pipeline |
| Use Material | Epoxy Powder, PE, Adhesive |
| Heating | Induction |
| Automation | Automatic |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Exhaust | Exhaust |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Materialtype | Steel Pipe, Polyurethane Foam, HDPE Outer Pipe |
| After-sales Service | All Life |
|---|---|
| Transport Package | Wooden Box |
| Pipe Structure | Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing |
| Turnkey Project | Yes |
| Raw Material | HDPE |
| Specification | Pipe Dia. 508-1620mm |
|---|---|
| Production Capacity | 50 Sets/Year |
| Transport Package | Wodden Box |
| Computerized | Computerized |
| Automation | Automatic |