| Loading Method | Vacuum Automatic Feeding |
|---|---|
| Automation | Automatic |
| Engagement System | Full Intermeshing |
| Condition | New |
| Warranty | 1 Year |
| Type | 3lpe Coating Line |
|---|---|
| Coating Layer | Internal&External Pipe Wall |
| Materials For Production | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Processing Capacity | ≥250m²/h |
| Packaging Details | Wooden/Plastic Film |
| Automation | Automatic |
|---|---|
| Condition | New |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 60days |
| Screw No. | Single-screw |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Sleeve Thickness | 0.5-3mm |
| Part1 | Basic Film Extrusion Line |
| Part2 | Adhesive (EVA) Coating Line |
| Screw No. | Single-screw |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Sleeve Thickness | 0.5-3mm |
| Part1 | Basic Film Extrusion Line |
| Part2 | Adhesive (EVA) Coating Line |
| Materialtype | Steel Pipe, Polyurethane Foam, HDPE Outer Pipe |
|---|---|
| Pipe Uasge | Pre-insualte |
| Customized | Customized |
| Insulation Thickness | 20mm-100mm |
| Pipe Length Range | 6m - 12m |
| Screw | Single-Screw |
|---|---|
| Automation | Automatic |
| Customized | Customized |
| Crawler Lengh | 2.5m Effective Length |
| Crawler Feet | 2-12 Feet |
| Capacity | 250kg/h |
|---|---|
| Extruder Model | SJ90x30 |
| Packaging Details | Container loading,sea transportation |
| Delivery Time | 20-30work days |
| Payment Terms | T/T |
| Pipe Usage | Sdistrict Heat/Chiller Supply |
|---|---|
| Apply To | Pert Flexible Insulation Pipes And Pert Rigid Insulation |
| Foaming Layer | Soft Polyurethane Foam And Rigid Polyurethane Foam |
| Inner Pipe | PE-Xa Or PE-Rt II Material |
| Packaging Details | Standard Packing |
| Screw No. | Single-screw |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Sleeve Thickness | 0.5-3mm |
| Part1 | Basic Film Extrusion Line |
| Part2 | Adhesive (EVA) Coating Line |