| Creep Deformation Resistance | Good |
|---|---|
| Installed Power | 180kw,230kw,400kw,680kw |
| Long Life | Approximately 50 Years |
| Warranty | 12 Months |
| Low Weight | Yes |
| Use Material | PU Foam, PE And Plastic Inner Pipe |
|---|---|
| Pipe Material | HDPE, PEX, PPR, Etc. |
| Work Pipe Material | Carbon Steel |
| Pipe Diameter | From 655mm To 1380mm |
| Packaging Details | according to the actual condition |
| Automation | Automated |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Application | Welding For Plastic Sheet/Plates |
| Vacuum Feeder | Sal/1600kg |
| After-sales Service | Installation And Technical Director |
| Model NO. | HSD -2000 |
|---|---|
| Screw No. | Single-screw |
| Automation | Automatic |
| Computerized | Computerized |
| Certification | ISO9001:2008, QS |
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
|---|---|
| After-sales Service | Overseas Installation, Free Technical Supporting |
| Raw Material | PE |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 60days |
| Feeding Mode | One Feed |
|---|---|
| Screw | Single-Screw |
| Screw Channel Structure | Deep Screw |
| Automation | Automatic |
| Extruder | Single Screw Extruder |
| After-sales Service | Technical Service With Free,Training The Workers |
|---|---|
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Transmission Type | Rigid |
| Computerized | Computerized |
| Customized | Customized |
| Screw No. | Single-screw |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Packaging Details | Standard Pakage |
| Delivery Time | 60 Days |
| Application | For Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
|---|---|
| Pipe Diameter | 250mm |
| Pipe Color | Black + Yellow Or Blue |
| Power | No-danger Zone |
| Temperature | 0-35℃ |
| Size | (ID) Φ90-250MM |
|---|---|
| Cutter | Automatically |
| Operation Power | 190-220kW |
| Type | Single Wall/ Double Wall |
| Key Word | High Speed |