| Cooling Method | Water Cooling |
|---|---|
| Heating Method | Induction Heating |
| Substrate | Steel |
| HS Code | 8477209000 |
| Electrical Control System | PLC |
| Electrical Control System | PLC |
|---|---|
| Substrate | Steel |
| Model No | 50mm-4200mm |
| Coating | Powder Coating, Extrusion Coating |
| Application | Water/Gas/Oil Supply |
| Coating Material | Polyethylene, Adhesive, Epoxy Powder |
|---|---|
| Surface Treatment | Shot Blasting |
| Production Range | Customised |
| Operation Mode | Automatic |
| Cleaning Class | Sa2.5 |
| Coating | Powder Coating, Extrusion Coating |
|---|---|
| Operation Method | Automatic |
| Transport Package | Standard Package For Export |
| Package Gross Weight | 3000.000kg |
| Heating Method | Induction Heating |
| Pipe Surface Treatment | No Less Than SA2.5 |
|---|---|
| PE Thickness | 2-3mm |
| Fbe Thickness | 200-800um |
| Material | HDPE ,Adhesive,Epoxy Powder |
| Packaging Details | Plastic Film and Wooden Pallet |
| Substrate | Steel |
|---|---|
| Pipe Surface Treatment | No Less Than SA2.5 |
| PE Thickness | 2-3mm |
| Material | HDPE ,Adhesive,Epoxy Powder |
| Packaging Details | Plastic Film and Wooden Pallet |
| Coating Layer | Internal Painting External 3lpe |
|---|---|
| Spray Gun Method | High Voltage Electrostatic Spray Gun |
| Applications | Oil, Natural Gas, And Water Supply Pipelines |
| Condition | New |
| Warranty | 1 Year |
| Substrate | Steel |
|---|---|
| Coating | Powder Coating |
| Pipe Diameter | 325mm-1220mm |
| Packaging Details | Plastic Film and Wooden Pallet |
| Delivery Time | 60days |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Substrate | Steel |
| Consists | First FBE Coating, Middle Adhesive Layer And The Outside Polyethylene Layer |
| Used For | Transmission Of Oil, Gas, Water |
| Packaging Details | Plastic Film and Wooden Pallet |
| Coating Structure | Fbe, 2lpe, 3lpe |
|---|---|
| Heating Method | Induction Heating |
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Usuage | Derusting &Anticorrosion |
| Packaging Details | Standard Package for Export |