| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Coating Structure | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| Coating Type | Internal, External |
| Usage | Derusting &Anticorrosion |
| Packaging Details | Standard Package for Export |
| Pipe Material | Steel |
|---|---|
| Product Type | Pipe Coating Machine |
| Surface Treatment | Shot Blasting |
| Product Model | 3LPE-PP-3 |
| Method Type | Automatic |
| Packaging Details | By Order |
|---|---|
| Delivery Time | 45-60 days |
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T |
| Supply Ability | 30 Units/Year |
| Place of Origin | Qingdao,Huashida |
| Overall Dimensions | 30m X 3m X 3m |
|---|---|
| Operation Mode | Automatic |
| Pipe Material | Steel |
| Coating Type | 3LPE (Three-Layer Polyethylene) |
| Application | Oil And Gas Pipeline Coating |
| Coating | FBE Powder |
|---|---|
| Blasting | >2.5A |
| PE Thickness | 2-3mm |
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Standard | ASTM, GB, DIN |
| Control System | PLC Control |
|---|---|
| Product Model | 3LPE-32 |
| Material | HDPE/Hot Melt Adhesive/FBE Powder |
| Pipe Diameter | Φ219-Φ1420mm |
| Extrusion Capability | 350kg/H |
| Pipe Diameter Range | Φ219-Φ1420mm |
|---|---|
| Pipe Length | 1-3m |
| Brand Name | Huashida |
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Operating Mode | Automatic/Manual |
| Model NO. | Pipe Dia. 57-3400mm |
|---|---|
| Certification | CE, ISO, RoHS |
| Substrate | Steel |
| Blasting | >2.5A |
| PE Thickness | 2-3mm |
| Packaging Details | standard packing |
|---|---|
| Delivery Time | 90 days |
| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 50 units/ years |
| Place of Origin | Qingdao,China |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Heating Method | Induction Heating |
| Induction Heating | Fbe, 2lpe, 3lpe |