| Product Type | PE Board |
|---|---|
| Screw No. | Single-screw |
| Computerized | Computerized |
| Basing Tape Max. Width | 1000mm |
| Material For Production | Polyethylene |
| Voltage | 220V |
|---|---|
| Packaging Details | 570*500*160mm |
| Delivery Time | 7 days |
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 units/month |
| Diameter Of Steel Pipe | 426, 630, 720, 820,1000,1200mm |
|---|---|
| Consists Of | First Fbe Coating, Middle Adhesive,Outer PE Layer |
| Type | Coating Production Line |
| Application | Fluid Transmission Pipeline Bends |
| Packaging Details | Plastic Film and Wooden Pallet |
| Model NO. | 3pe |
|---|---|
| Coating | Powder Coating |
| Type | Coating Production Line |
| Substrate | Steel |
| Condition | New |
| Structure | PE Backing+Adhesive |
|---|---|
| Application | Pipeline Field Joint Protection |
| Transport Package | Standard Package |
| Heat Resistance | Normal Temperature |
| Size | Customized |
| Board Layers | Single Layer |
|---|---|
| Condition | New |
| Capacity | 160-200 Kg/H |
| Type | HDPE And PE |
| Screw No. | Single-screw |
| Type | Sheet Extruder |
|---|---|
| Plastic Processed | PE |
| Product Type | Extrusion Molding Machine |
| Feeding Mode | One Feed |
| Assembly Structure | Separate Type Extruder |
| Type | Sheet Extruder |
|---|---|
| Product Type | Extrusion Molding Machine |
| Feeding Mode | One Feed |
| Assembly Structure | Separate Type Extruder |
| Screw | Single-Screw |
| Board Layers | Multilayer |
|---|---|
| Automation | Automatic |
| Certification | ISO9001:2008 |
| Basing Tape Thickness | 0.2-1mm |
| Adhesive Coating Thickness | 0.1-0.5mm |
| Board Layers | Multilayer |
|---|---|
| Automation | Automatic |
| Certification | ISO9001:2008 |
| Basing Tape Thickness | 0.2-1mm |
| Adhesive Coating Thickness | 0.1-0.5mm |