| Type | Coating Production Line |
|---|---|
| Coating | PE Extrusion |
| Epoxy Powder Thickness | More Than 170 Um |
| Bending Angle | 15-90 Degrees |
| Consists Of | First Fbe Coating, Middle Adhesive,Outer PE Layer |
| Voltage | 220V 50Hz |
|---|---|
| Character | Compact Design, Light In Weight |
| Material | PP/PE/PVC |
| Packaging Details | 570*500*160mm |
| Delivery Time | 60DAYS |
| Welding Core Type | Plastic |
|---|---|
| Specifications | 10-20 Kilograms /Roll |
| Rod Dia. | 3.5mm-4mm |
| Color | By Order |
| Packaging Details | Mandrel and Carton |
| Pipe Diameter Range | Φ60mm-Φ1420mm |
|---|---|
| Extruder Type | Single Screw Extruder |
| Coating Layers | 3 Layers |
| Material | Steel |
| Product Model | 3LPE-PP-3 |
| Power Supply | 380V/50Hz |
|---|---|
| Used Material | FBE Powder, Binder, Polyethylene |
| Corrosion Resistance | High |
| Coating Layers | 3 Layers (FBE+Adhesive+Polyethylene) |
| Pipe Diameter | Φ219-Φ1420mm |
| Coating Layers | 3 Layers (FBE+Adhesive+Polyethylene) |
|---|---|
| Heating Method | Induction Heating |
| Operation Mode | Automatic |
| Adhesive Material | Epoxy Resin |
| Production Capacity | 1000-1500 Meters Per Hour |
| Product Color | Customized |
|---|---|
| Sheet Width | 1000-2000mm |
| Product Certification | ISO9001 |
| Cutting Method | Roller Cutting |
| Material | PE, PP |
| Welding Core Type | Plastic |
|---|---|
| Stainless Steel Welding Rod Type | PE/PP/PS/HIPS/ABS/PVC |
| Welding Power | AC |
| Rod Dia. | 3.5mm-4mm |
| Packaging Details | Mandrel and Carton |
| Application | Sheet / Board Extrusion |
|---|---|
| Sheet Thickness | 0.2-2mm |
| Product Certification | ISO9001 |
| Product Color | Customized |
| Product Material | PE PP |
| Packaging Details | Packing according to Machine |
|---|---|
| Delivery Time | come to an agreement in respect of the delivery time |
| Payment Terms | T/T |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | Huashida |